Neveiksnumo, globos nustatymas

Advokatų kontoroje dažnai sulaukiame klientų dėl asmens pripažinimo neveiksniu (ribotai veiksniu) bei globos (rūpybos) nustatymo. Dažniausiai toks poreikis atsiranda tuomet, kai po artimojo mirties, galimai neveiksnus (ribotai veiksnus) asmuo, negali priimti jam tenkančios palikimo dalies ar atlikti kitų paveldėjimo procesui reikiamų veiksmų. Visgi situacijų, kai asmuo negali suprasti savo veiksmų ar jų valdyti ir iškyla būtinumas teismine tvarka pripažinti tokį asmenį neveiksniu (ribotai veiksniu) bei paskirti globėją (rūpintoją), būna labai įvairių.

Svarbu pažymėti, kad neveiksnumas ir globa nustatoma teismo. Todėl dėl neveiksnumo ir globos nustatymo būtina kreiptis į teismą civilinio proceso tvarka. Globa klientų dažnai painiojama su slauga, todėl būtina atkreipti dėmesį, kad tai skirtingi dalykai.

Lietuvos Respublikos psichikos sveikatos priežiūros įstatymo 4 straipsnis nustato du būtinus neveiksnumo tam tikroje srityje nustatymo kriterijus: medicininį, kuris apibrėžiamas kaip asmens psichinė liga ar proto negalia, nustatyta arba patvirtinta asmens psichinei būsenai nustatyti paskirtos teismo psichiatrijos ekspertizės metu, ir juridinis – kuris apibrėžiamas kaip psichinės ligos ar proto negalios nulemtas asmens negalėjimas suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti (Lietuvos Aukščiausiojo teismo 2008 m. liepos 11 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-370/2008).

Fizinis asmuo, kuris dėl psichikos sutrikimo negali suprasti savo veiksmų tam tikroje srityje reikšmės ar jų valdyti, gali būti teismo tvarka pripažintas neveiksniu toje srityje. Dažnu atveju tokią būklę nulemia demencija, Alzheimerio liga, ištikęs insultas. Bet priežastys gali būti įvairios.

Susiklosčius tokiai situacijai, kuri neretai šeimoje sukelia įtampas ir nežinią, nuo ko viską pradėti, kviečiame kreiptis į mūsų kontorą. Pasitelkę ilgametę patirtį padėsime Jums pereiti visas reikiamas procedūras, atstovausime teisme.

Share Button